Dzisiaj jest wtorek, 30 Maj 2023
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Czytelmistrz wiosny 2022 PDF Drukuj Email
czwartek, 26 maja 2022 13:52

„Dziecko, które czyta jest dorosłym, który myśli”

Rozdano tytuły „ Czytelmistrza wiosny 2022”

Starannie podliczone zostały wszystkie paseczki, które zostawialiście w bibliotece podczas rywalizacji klas o tytuł „Czytelmistrza wiosny 2022”. Wyniki były bardzo zróżnicowane – jest w szkole klasa, która wypożyczyła aż 122 książki i jest to klasa 1c, i jest taka, która wypożyczyła ich tylko 5 ( i nie będziemy zdradzać która). Ponieważ w klasach jest różna liczba uczniów, zostało to uwzględnione w wyliczaniu wyniku. Oznacza to, że tytuł Czytelmistrza uzyskała klasa w której średnio 1 dziecko wypożyczyło najwięcej książek.

Zgodnie z tymi zasadami tytuł „Czytelmistrza wiosny 2022” otrzymują klasy:
1c i  1a. Ponadto na wyróżnienie zasługują klasy : 1b, 3b i 4a.

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy ! I oczywiście zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki!

 
Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy / Dni Europy PDF Drukuj Email
czwartek, 21 kwietnia 2022 14:54

Biblioteka szkolna i Samorząd Uczniowski zapraszają klasy 1-8 do udziału w projekcie EUROPEJSKIE BAJANIE

Projekt dla klas 1-3

Krok 1. Wylosujcie państwo (piątek, 22.04).

Krok 2. Wybierzcie bajkę, baśń, opowiadanie reprezentujące literaturę danego państwa.

Krok 3.  Przeczytajcie w klasie wybraną bajkę (całą lub fragment). Zaprezentujcie bohatera tekstu w formie plastycznej (portret, plakat, lapbook, kukiełka itp. ) pozwalającej na przeniesienie jej i zaprezentowanie np. w holu szkoły. Wypełnijcie metryczkę książki.

Krok 4. 9 maja przebierzcie się w kolory flag wylosowanych państw i zaprezentujcie w klasie wykonane prace. Wasze przebrania i prace zostaną sfotografowane , ocenione i opublikowane.

Projekt dla klas 4-8

Krok 1. Wylosujcie państwo (piątek, 22.04).

Więcej…
 
WIELKI WIOSENNY TURNIEJ CZYTELNICZY PDF Drukuj Email
piątek, 11 marca 2022 13:37

UWAGA! UWAGA!

WIELKI WIOSENNY TURNIEJ CZYTELNICZY

14 marca rusza w bibliotece „Wielki wiosenny turniej czytelniczy”.

Turniej przeznaczony jest dla klas 1-8 i trwa od 14 marca do 29 kwietnia.

Zadaniem każdej klasy jest wypożyczenie jak największej liczby książek ( i oczywiście przeczytanie ich ).

W czytelni na tablicy znajdują się kieszonki z kolorowymi paskami papieru i oznaczeniem klasy. Uwaga! Każda klasa ma swoją kieszonkę i swój kolor papieru.

Każdy wypożyczający książkę zapisuje jej tytuł na pasku odpowiednim dla klasy i wkłada do kieszonki.

Klasy, które nazbierają najwięcej paseczków ( średnia na ucznia) otrzymają tytuł „Czytelmistrza wiosny 2022”.

 

 
Zmiana godzin pracy biblioteki PDF Drukuj Email
czwartek, 27 stycznia 2022 16:27

Informujemy, że od poniedziałku 31 stycznia biblioteka będzie czynna w godz. 8.00-14.00.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy na adres : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 
Konkurs dla fanów wiedźmińskiego uniwersum PDF Drukuj Email
poniedziałek, 13 grudnia 2021 00:00

książki Sapkowskiego17. grudnia wchodzi na ekran 2 sezon serialu stworzonego na podstawie książek z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Ci którzy oglądali pierwszy sezon wiedzą doskonale, że zgodnie z prawami filmowej adaptacji różni się on znacznie od literackiego pierwowzoru.

W związku z tym konkurs błyskawiczny!!!

Odpowiedz na pytania. Odpowiedź wyślij na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

W jednym z odcinków serialu występuje postać Nivellena.

        Jaki tytuł nosi opowiadanie A. Sapkowskiego, w którym pojawia się Nivellen?
      1. Na motywach jakiej baśni zostało stworzone to opowiadanie?
      2. Okoliczności spotkania Geralta z Nivellenem różnią się znacznie w filmie i w książce. Na czym polega różnica?

Na osobę, która pierwsza nadeśle prawidłowe odpowiedzi na pytania czeka nagroda: książka A. Sapkowskiego „Świat króla Artura”.

 
Narodowe Czytanie 2021 PDF Drukuj Email
środa, 01 września 2021 00:00

narodowe czytanieW sobotę 4 września 2021 roku odbędzie się dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Lekturą jubileuszowej odsłony wybrano "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

„Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście Prezydent”.

Tekst : https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/

Moralność Pani Dulskiej Narodowe Czytanie w  Pedagogicznej Bibliotece  Wojewódzkiej w Lublinie

Znakomita, pełna dynamizmu i humoru, prześmiewcza komedia Gabrieli Zapolskiej stała się dla bibliotekarzy PBW inspiracją do przygotowania inscenizacji wybranych scen „Moralności pani Dulskiej”. Film z inscenizacją będzie udostępniony od 4 września w mediach społecznościowych Biblioteki, tj. na YT, bibliotecznym FB oraz stronie https://ken.pbw.lublin.pl/aktualnosci/film-moralnosc-pani-dulskiej-narodowe-czytanie-2021-w-pbw-lublin

Tradycyjnym elementem akcji Narodowego Czytania w PBW będzie możliwość ostemplowania czytelniczych egzemplarzy z księgozbiorów domowych specjalną pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.

 
A może tym razem i poczytajmy i pooglądajmy? PDF Drukuj Email
piątek, 25 czerwca 2021 06:35

 
Wsiąść do pociągu byle jakiego… PDF Drukuj Email
środa, 02 czerwca 2021 10:44

To słowa piosenki, ale pociąg, który ruszył w naszej szkole na początku lutego nie był byle jakim pociągiem. Aby nim pojechać, należało skasować bilet – bilet od nudy przez wyobraźnię do przygody – i wsiąść do wagonu dla czytających. A wszystko po to, aby powrócić do biblioteki.

W akcji, która polegała na przeczytaniu 10 różnych książek z 10 różnych kategorii wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich, a ukończyło ją 42 dzieci. 1 czerwca odbyło się podsumowanie akcji oraz losowanie i wręczenie wylosowanych nagród, a także dyplomów dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do kolejnych!