Dzisiaj jest wtorek, 30 Maj 2023
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 czerwca 2020 09:36

Tematem przewodnim tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (30 maja - 7czerwca) są zwierzęta. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Celem akcji jest zachęcenie do regularnego czytania dzieciom, zaprezentowanie wartościowych książek dla dzieci i młodzieży wydanych w ostatnich latach, ale także budowanie świadomości proekologicznej dzieci i ich wrażliwości na potrzeby zwierząt. Akcja po raz pierwszy organizowana jest w przestrzeni wirtualnej.
Do udziału w Tygodniu Czytania, Fundacja zaprosiła znanych pisarzy, artystów, przyrodników i miłośników zwierząt. Gośćmi są  m.in. Adam Wajrak,  Łukasz Wierzbicki, Marcin Kozioł, Dorota Sumińska. Każdy dzień poświęcony jest innemu zwierzęciu. Na przykład - 1 czerwca  - to Dzień ptaków, następnie Dzień kota, Dzień z żubrem, Dzień niedźwiedzia, Dzień z owadami, Dzień wilka i Dzień konia.  Będą opowiadania, pogadanki i oczywiście głośne czytanie. Szczegółowy terminarz spotkań znajdziecie na stronie internetowej calapolskaczytadzieciom.pl/xix-otcd oraz fundacyjnych mediów społecznościowych.
Zachęcamy także wszystkich  do domowego  głośnego  książek  o zwierzętach, nie tylko tych domowych, ale i  tych żyjących w naturze.  Wiele książek na pewno znajdziecie  w swoich domowych biblioteczkach.
Życzymy miłego czytania!

 
Bezpieczeństwo w sieci PDF Drukuj Email
piątek, 29 maja 2020 11:39

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić życie bez Internetu. Jest  on narzędziem pracy, narzędziem edukacyjnym. Jest używany w codziennym życiu – zakupy, opłaty bankowe, rejestracja wizyty u lekarza, rezerwowanie biletów, wczasów, wycieczek, hoteli  itp. Umożliwia kontakty z bliskimi. Dzieci i młodzież dużo czasu spędzają  w Internecie. Media społecznościowe, gry, YouTube – to sposób na życie i przede wszystkim kontakt z rówieśnikami.  
Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii wszyscy spędzamy dużo więcej czasu w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją  „Bezpieczeństwo w Internecie”. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa. Prezentacja została opracowana przez redakcję  czasopisma  „Biblioteka w Szkole”.

bezpieczenstwo_w_internecie.pdf >>>

 
Ze świata książki PDF Drukuj Email
środa, 27 maja 2020 10:21

Jeśli chcesz sprawdzić swoją znajomość angielskiego, sięgnij po nową powieść J. K. Rowling  „The Ickabog”. Autorka Harry’ego Pottera postanowiła opublikować w sieci swoją nową powieść. Kolejne odcinki będą pojawiać się online od 26 maja do 10 lipca, w każdy dzień roboczy.  W pierwszych, już opublikowanych rozdziałach czytelnicy poznają królestwo Kornukopii ze stolicą w Chouville, rządzone przez króla Freda Nieustraszonego. Cóż – przydomek król nadał sobie sam podczas koronacji…

W królestwie krąży opowieść o potworze zwanym Ickabog…

Czytaj na  stronie theickabog.com

Jeśli masz ochotę zilustrować opowieść - zrób to. Opublikuj ilustrację na Twitterze opatrując ją hasztagiem #Theickabog. Najlepsze ilustracje zostaną wykorzystane w papierowym wydaniu książki.

 
Biblioteka szkolna wznawia działalność PDF Drukuj Email
wtorek, 26 maja 2020 08:01

Informujemy że od dn. 26.05.2020 wznawia działalność biblioteka szkolna. Z biblioteki można skorzystać we wtorki i czwartki w godz. 9-14. Czynna jest wyłącznie wypożyczalnia. Wybraną książkę można zarezerwować wysyłając na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. maila zawierającego imię, nazwisko, klasę oraz tytuł rezerwowanej książki. Zamówioną książkę można odebrać po uzyskaniu informacji zwrotnej z biblioteki. Informujemy również, że oddawane pozycje będą odpisywane z kont po upływie 3-dniowej kwarantanny.

 
18 maja - 100. rocznica urodzin Jana Pawła II PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 maja 2020 10:08

Na pamiątkę  setnej  rocznicy urodzin  Jana Pawła II, rok 2020 uchwałą Sejmu i Senatu  został ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II.
Setna rocznica  przyjścia na świat Karola Wojtyły, to  okazja do przypomnienia  najważniejszych wydarzeń  z życia Ojca Świętego.
W Wadowicach wszystko się zaczęło… To tutaj 18 maja  1920 r. urodził się  Karol Józef Wojtyła, syn Emilii i Karola Wojtyłów. Rodzinę  utrzymywał ojciec, urzędnik wojskowy. Matka  zajmowała się domem i dziećmi. „Mój Lolek zostanie wielkim człowiekiem.”- mówiła. Tak też się stało…   Studiował polonistykę, pociągał go teatr, a jednak został księdzem.
16 października 1978 Karol Wojtyła został wybrany papieżem,  przyjmując imię Jan Paweł II.  Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii Kościoła katolickiego.   Jan Paweł II  odszedł  2 kwietnia 2005 r.   o godz. 21.37, w wigilię ustanowionego za swojego pontyfikatu święta Miłosierdzia Bożego. 1 maja 2011 r.  został beatyfikowany na placu św. Piotra w Rzymie, a 27 maja 2014 r.  został ogłoszony świętym.

Więcej…
 
Biblioteka poleca - książki na pochmurny maj. PDF Drukuj Email
piątek, 15 maja 2020 07:28

Dla  najmłodszych – Dziadki i dziatki czyli o słowach starych i nowych – Agnieszka Frączek

czyli nieco humoru na chłodne dni. Fascynująca i zabawna opowieść o słowach nieco zapomnianych jak kałamarz czy trotuar i tych zupełnie nowych jak mejl czy dron. Każdemu słowu poświęcony jest wiersz, który z powodzeniem może zostać wykorzystany jako … dyktando. No bo czy naprawdę wszyscy bezbłędnie napiszemy tekst: „Zawżdy, kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę, klnąc – Ożesz!”

Dla dziewczynek – Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy – Anna Dziewit-Meller

czyli o tym, że realizacja marzeń wymaga nie tylko odwagi, ale i pokonania ograniczeń tkwiących w naszych głowach . Lektura w niecodziennej formie magazynu retro poświęcona jest kobietom, które pokonały ograniczające je konwenanse i wyruszyły na niebezpieczne wyprawy w niezbadane zakątki Ziemi, a nawet dalej…

Dla chłopców – Ratownicy czasu t. 2 – Justyna Drzewicka

czyli dwoje zwykłych nastolatków, jeden niezwykły kot i nieprzeciętna przygoda, tym razem w starożytnym Egipcie. Archeoturystyka (tak, tak, jest taki nowy dział turystyki) jest bardzo atrakcyjna, ale…   wskutek zakłóceń podróży bohaterowie zamiast wylądować w Bolonii w XV wieku, trafiają do Egiptu i to aż 26 wieków przed naszą erą. I oczywiście ktoś dybie na ich życie…  Przy okazji mnóstwo ciekawostek i interesujących faktów o starożytnym Egipcie.

Dla nastolatków – Maneki-neko – Katarzyna Ryrych

czyli nieco Japonii i las u podnóża góry Fidżi. Eryka, Igor i Iwo, zapisując się na kurs anime nie przypuszczali, że znajdą się w sercu niesamowitej historii. Sny stają się rzeczywistością, a może rzeczywistość jest tylko snem?  Pełen grozy las,  maneki-neko noszący napis „miłość – śmierć – odwaga”, drzewko bonsai, które być może jest kluczem do rozwiązania tajemnicy…Powieść grozy odwołująca się do japońskiej sztuki mangi

 
Biblioteka dla rodziców, czyli jak zachęcić dzieci do czytania PDF Drukuj Email
czwartek, 14 maja 2020 17:18

Szanowni Rodzice!

Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc  jest  to idealna odskocznia  na obecny czas.

Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina.

Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Zapraszamy do przejrzenia krótkiej prezentacji, która przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

Z wyrazami szacunku

Państwa szkolna biblioteka

Prezentacja do pobrania: jak i dlaczego zachęcać dzieci do czytania.pdf >>>

Prezentacja została przygotowana  przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
Ciekawostki o bibliotekach na Tydzień Bibliotek PDF Drukuj Email
środa, 13 maja 2020 16:00

Jak myślicie…

Czy w Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych czy McDonalds’ów ?

Czy można wypożyczyć futro niedźwiedzia lub wilka ?

Czy w bibliotekach mogą mieszkać nietoperze ?

Odpowiedź znajdziecie na stronie good.books.pl. Poznacie 10 zabawnych faktów na temat różnych bibliotek z całego świata.

Miłej zabawy!

Link do strony  https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach/

 
O książkach i czytaniu PDF Drukuj Email
wtorek, 12 maja 2020 12:41

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie  ludzkość wymyśliła”. To słowa  Wisławy Szymborskiej  - poetki i noblistki.

Co myślą inni sławni ludzie?  Zapoznajcie się z prezentacją  przedstawiającą 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach. Niech będą one dla Was zachętą do czytania książek. Może wymyślicie swoje hasła promujące książki i czytanie!

Proponujemy Wam prezentację  „Słynni pisarze o książkach” >>>

Prezentacja została przygotowana przez redakcję „Biblioteki w Szkole”.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 6