Dzisiaj jest wtorek, 30 Maj 2023
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Do poczytania i rysowania! PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 kwietnia 2021 09:32

Dla miłośników przygód Neli  Małej Reporterki!

Nowa książka „Nela i wyprawa w morskie głębiny” to niezwykła podróż do najdalszych zakątków mórz i oceanów. Razem z Nelą  zobaczycie niezwykłe stworzenia morskie żyjące  nie tylko na rafach, ale też w niezbadanych morskich głębinach. Poznacie  wampirzyce piekielne,  kałamarnice olbrzymie, kraby yeti, ślimaki żelazne oraz wiele innych fantastycznych zwierząt. W książce znajdują się też mapy dna morskiego, które wcale nie jest płaskie…

W majowym czasopiśmie „Kumpel” jest konkurs  z nagrodami, na który zaprasza też Nela.

Narysujcie swojego ulubionego morskiego zwierzaka. Zdjęcie rysunku prześlijcie na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (w tytule napiszcie: NELA) do 20  maja 2021 r.

Do wygrania są  książki „Nela i wyprawa w morskie głębiny”oraz maskotki zaprojektowane  przez Nelę.

 
Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema PDF Drukuj Email
środa, 31 marca 2021 00:00

Fantastyczny LemZ okazji 100 rocznicy urodzin Sejm uchwalił Stanisława Lema patronem roku 2021. Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy XX wieku, a jego utwory są najczęściej tłumaczone na języki obce. Biblioteka Narodowa, w porozumieniu z synem pisarza udostępniła 8 utworów Stanisława Lema. Dostęp do utworów jest możliwy dzięki środkom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to:

 • Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
 • Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni
 • Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych
 • Maszyna Trurla z Cyberiady
 • Bajka o królu Murdasie z  Bajek robotów
 • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
 • zbiór esejów Dialogi
 • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka  i futurologia

Utwory znajdujące się  w kolekcji można bezpłatnie czytać on-line lub pobrać ze strony biblioteki cyfrowej Polona.

https://polona.pl/collections/institutions/24/rok-stanislawa-lema,NTU1OTMwODM1Mjk1OTg5MzQwMw/?sort=score%20desc

 
Biblioteka poleca PDF Drukuj Email
wtorek, 30 marca 2021 10:10

książkaCo przeczytać na wiosnę?

Pandemia znowu zamknęła uczniów w domach. Co prawda ze szkolnej biblioteki można cały czas  korzystać – PRZYPOMINAMY!!! – ale wiele osób czyta książki z własnych zasobów lub po prostu je kupuje. Proponujemy więc wiosenny przegląd tego co jest w księgarniach. Tym razem serie wydawnicze.

Jorn Lier Horst , seria Biuro Detektywistyczne nr 2.

Dla młodych miłośników zagadek kryminalnych. Tiril, Oliver i pies tropiący Otto należą do Biura Detektywistycznego nr 2 ( bo Biuro nr 1 już jest w miasteczku). Trzeba przyznać, że młodzi detektywi są bardzo skuteczni i potrafią rozwiązać sprawy, z którymi nie radzą sobie nawet dorośli. Seria przeznaczona dla dzieci zaczynających czytać  ma już 20 części, dużą czcionkę i fantastyczne ilustracje. Ostatnie części to :17 Operacja Bałwan, 18 Operacja Rower, 19 Operacja Księga Czarodzieja.

Przy okazji dla rodziców : J. L. Horst, kryminolog i były policjant jest też autorem kryminałów dla dorosłych. Proponujemy serię, której bohaterem jest Wiliam Wisiting. Ukazało się już 14 tomów serii.

Renata Opala , Dzienniczek Zakręconej Nastolatki.

Dla dziewczyn w wieku 10-13 lat. Miła i ciepła książka pisana w formie dziennika. Krótkie notatki komentują codzienne życie  bohaterki, jej rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że zwykła z pozoru rzeczywistość jest źródłem ogromnej ilości emocji, przemyśleń i marzeń. W serii ukazało się 7 niezbyt wielkich książek z łatwą w czytaniu czcionką.

Spirit Animals i Spirit Animals. Upadek Bestii.

Serie mozaikowe, w których poszczególne tomy pisane są przez różnych autorów . Ukazał się właśnie 8 tom drugiej serii, autorstwa Sarwala Chadda. Główni bohaterowie, pochodzący z różnych stron świata, odkrywają w sobie magiczne więzi łączące ich z 4 zwierzętami. Dzięki więzi i jej mocom mogą strzec bezpieczeństwa świata. W kolejnych tomach zdobywają cenne talizmany, ścierają się z wrogami, walczą z przebudzoną mocą zagrażającą światu. Fantasy 11+.

Marissa Meyer, Saga księżycowa

Retelling baśni. Pierwsza część cyklu to opowieść o Kopciuszku, tyle że miejscem akcji jest Nowy Pekin a tytułowa Cinder jest dziewczyną-cyborgiem i mechanikiem w świecie zamieszkanym przez ludzi i androidy. Nie należy oczekiwać karocy z dyni ciągniętej przez myszy, w tej rzeczywistości rozwiązania będą inne.

Saga ma 4 podstawowe części: Cinder, Scarlet, Cress i Winter, w których do pierwszej bohaterki dołączają kolejne postaci kojarzące się ze znanymi opowieściami. Powstało też 6 dodatkowych tomów uzupełniających świat sagi, oraz opowiadanie o tytule COVID-128, jednak  jeszcze nie ma ich polskiego przekładu. Fantastyka dla młodzieży.

 
Świąteczne klimaty PDF Drukuj Email
piątek, 11 grudnia 2020 12:45

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele zwyczajów, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki oraz wspólne śpiewanie kolęd. Przedstawiamy świąteczne książkowe inspiracje.

propozycje książkowe na święta m. in. Tajemnica Bożego Narodzenia i osiem innych wspaniałych tytułówkolejne propozycje książkowe - poradniki jak przygotować się do świątksiążki z kolędami i o kolędowaniu

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia PDF Drukuj Email
wtorek, 24 listopada 2020 12:57

Miękkie i puchate – misie, miśki i misiaczki obchodzą swoje święto  25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie w tym dniu przypada rocznica powstania tej zabawki.

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosvelt, wybrał się na polowanie.

Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.  Jeden z czytelników, zainspirowany tym wydarzeniem, stworzył pluszową zabawkę dla dzieci w formie misia. Nazwał go Teddy Bear, co było nawiązaniem do imienia prezydenta. Od tej pory nazwa ta w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Miś stał się ulubioną zabawką wszystkich dzieci. Mimo pojawienia się coraz bardziej nowoczesnych zabawek, jest nadal największym przyjacielem dzieci. Jest symbolem ciepła, miłości, dobra i łagodności. Nic dziwnego, że w 2002 roku, w 100. rocznicę powstania zabawki, pluszowy miś doczekał się także swojego święta.

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Wszyscy znamy Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, czy naszego Misia Uszatka. Książki i filmowe bajki są chętnie czytane i oglądane przez kolejne pokolenia.

Dlatego uczcijmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Przytulmy naszego ukochanego misia lub ciepło wspomnijmy naszego   pluszaka z dzieciństwa!

Źródła: czasdzieci.pl, mjakmama24.pl

 
Kampania „Mała Książka – Wielki Człowiek” PDF Drukuj Email
piątek, 06 listopada 2020 08:54

W 2020 roku ruszył kolejny etap ogólnopolskiej kampanii „Mała Książka - Wielki Człowiek". Po noworodkach i przedszkolakach przyszedł czas na dzieci rozpoczynające edukację w szkole podstawowej i naukę czytania. Każda szkoła w Polsce otrzyma darmowe wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów przygotowane przez Instytut Książki.

W skład wyprawki wchodzą: książka „Pierwsze abecadło", broszura edukacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet.

Specjalnie przygotowane wydawnictwo zaprasza do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. W książce znajdują się wiersze i fragmenty znanych utworów literackich, z pięknymi ilustracjami Joanny Chmielewskiej. Poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiada, jak wspierać dziecko w nauce czytania; jest też zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.

Celem kampanii jest rozwój i promocja czytelnictwa wśród dzieci z różnych grup wiekowych. Czytanie  przynosi dzieciom wiele korzyści m.in. budowanie silnej więzi z rodzicem i opiekunem, a także wspieranie ich rozwoju fizycznego i psychicznego. Dzieciom, którym czytano od najmłodszych lat, łatwiej przychodzi nauka, a w dorosłym życiu lepiej radzą sobie z różnego rodzaju wyzwaniami.

Mamy nadzieję, że otrzymane wyprawki czytelnicze rozbudzą  w dzieciach pasję czytania.

Więcej informacji o kampanii: http://wielki-czlowiek.pl/kategoria/aktualnosci/

 
Dzień Postaci z Bajek PDF Drukuj Email
środa, 04 listopada 2020 00:00

Dnia 5 listopada na całym  świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Data została wybrana na cześć urodzin Walta Disney’a, najbardziej znanego producenta bajek  animowanych dla dzieci. Celem święta jest nie tylko przypomnienie postaci ze znanych bajek, ale też zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek.

Bajki bawią i wychowują. Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Czytane lub oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dzieci. W bajkowym świecie jest wiele wspaniałych i fantastycznych postaci. Każdy z nas ma swojego ulubionego bohatera z dzieciństwa. Czerwony Kapturek, Miś Uszatek, Kopciuszek, Król Lew, Myszka Miki… Można wymieniać w nieskończoność.

Czy wiecie, że w Pacanowie, do którego uparcie podążał Koziołek Matołek, znajduje się Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka? Może po pandemii uda się Wam tam wybrać!

Z okazji Dnia Postaci z Bajek warto przypomnieć sobie ulubioną bajkę, sięgnąć po książkę lub obejrzeć film. My proponujemy Wam krótką zabawę. Zgadnijcie, kto mógł napisać ogłoszenia:

 • Zgubiłam pantofelek. Uczciwego znalazcę proszę o kontakt.
 • Szukam pracy w cyrku. Podnoszę konia jedną ręką.
 • Udzielam lekcji języka zwierząt.
 • Pilnie zatrudnię ochroniarza. Sama boję się już chodzić przez las.
 • Poszukuję piórnika Tosi.
 • Kupię płyn na porost włosów. Straciłam grzywkę.
 • Poszukuję dobrego matematyka do liczenia garnuszków z miodem.

Miłej zabawy!

 
„Bajki z nowym morałem” czyli stare bajki w nowym wydaniu. PDF Drukuj Email
wtorek, 13 października 2020 10:22

W nowej kampanii McDonald’s „Bajki z nowym morałem” Anna Dereszowska czyta nowe wersje klasycznych bajek, w których znane postaci podejmują ważne, aktualne tematy i pomagają wyrabiać dobre nawyki w czasie pandemii koronawirusa – mycie rąk, noszenie maseczki i zachowywanie dystansu społecznego.  Szczęśliwe zakończenie zależy od tego, jak uważnie  przestrzegane są zasady bezpieczeństwa.

Propozycje bajek to: „Królewna Śnieżka i umyte jabłko” „Bajka o Kopciuszku, która nie  poszła na bal” i „Czerwony Kapturek i wilk, który nie trzymał dystansu”.

Historie w nowej wersji przygotowane przez McDonald’s można zobaczyć na stronie sieci: https://mcdonalds.pl/bajki-z-nowym-moralem/

Zachęcamy rodziców i dzieci do wspólnego  oglądania i słuchania bajek.

 
Życzenia na Dzień Dziecka PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 czerwca 2020 09:40

Wszystkim  Naszym Czytelnikom   -

Małym i Dużym

życzymy samych pięknych i ciekawych książek oraz radości czytania.

Wasza szkolna biblioteka

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 6