Dzisiaj jest środa, 06 Gru 2023
Znajdujesz sie w:     Home Jubileusze SP23 Jubileusz 20-lecia nadania imienia Olimpijczyków Polskich naszej szkole
Jubileusz 20-lecia nadania imienia Olimpijczyków Polskich naszej szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dyrektor SP23   

Jubileusz 20-lecia nadania imienia Olimpijczyków Polskich naszej szkole - IV, VI. 2022.

Czas szybko płynie i zmienia w przeszłość każdą chwilę… ale są wydarzenia, których nie sposób zapomnieć. Takim przełomowym momentem w życiu naszej szkoły, które wprowadziło jej bieg na nowe tory, było nadanie imienia Olimpijczyków Polskich.

W tym roku Święto Szkoły wyjątkowo zostało przeniesione z 26 kwietnia na 3 czerwca. Jubileusz 20-lecia nadania imienia Olimpijczyków Polskich Szkole Podstawowej nr 23 w Lublinie celebrowaliśmy z wielką radością i rozmachem.

Już od samego rana w murach naszej szkoły czuć było wyjątkową atmosferę i odświętny nastrój. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele MB Wspomożenia Wiernych, której przewodniczył ks. Edward Pleń SDB – Krajowy Duszpasterz Sportowców. Pan Dyrektor Kamil Dąbrowski podziękował za celebrację Eucharystii i wygłoszone Słowo Boże, które – jak zapewnił – na długo pozostanie w naszych sercach i umysłach. Pan Dyrektor życzył również, aby ,,inspiracja, którą czerpiemy ze Słowa Bożego, by w zawodach naszego życia nie ustawać, lecz osiągnąć wieniec sprawiedliwości i zwycięstwa, niosła nas wszystkich ku pomnażaniu otrzymanych łask i talentów”.

Po zakończonej Mszy udaliśmy się orszakiem na czele z Dyrekcją i zaproszonymi Gośćmi do szkoły. Wszystkich uczestników naszych obchodów zgromadzonych w sali gimnastycznej przywitał piękny utwór pt. ,,Lubię wracać tam, gdzie byłem” Z. Wodeckiego w wykonaniu p. Dariusza Kwiatkowskiego, naszego nauczyciela muzyki.

 

 

Następnie Pan Dyrektor Kamil Dąbrowski oficjalnie otworzył uroczystość, a także przywitał naszych znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: ks. Edward Pleń SDB - Krajowy Duszpasterz Sportowców; p. Mirosław Wójcik – Wicekurator Oświaty w Lublinie, reprezentujący Ministra Edukacji i Nauki, Wojewodę Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty; p. dr Mariusz Banach – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania, reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin; p. Marcin Pietrzyk – Zastępca Dyrektora Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego; p. Barbara Warda – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. współpracy z dyrektorami szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez miasto Lublin; p. Adam Osiński – Radny Rady Miasta Lublin; p. Aneta Sieradzka-Majkut – Zastępca Dyrektora Lubelskiego Centrum Ekonomiczno-Administracyjnego Oświaty w Lublinie; Renata Burdzicka – Inspektor  Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin; Mieczysław Szafrański – Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP; Marta Gocłowska – Przewodnicząca Organizacji NZSS „Solidarność”; p. Henryk Pidek – Sekretarz Zarządu Szkolnego Związku Sportowego Miasta Lublin.

Swoją obecnością zaszczycili nas także byli dyrektorzy szkoły – p. Zofia Adamska oraz p. Marcin Stec, a także byli wicedyrektorzy szkoły – p. Anna Adamiec i p. Urszula Spaczyńska.

Spotkanie Rodziny Olimpijskiej w ramach 20-lecia nadania imienia naszej szkole nie mogłoby się odbyć bez udziału naszych wspaniałych Olimpijczyków, wśród których przybyli: p. Leszek Dunecki, p. Jan Godlewski, p. Władysław Maciejewski, p. Karolina Michalczuk, p. Ewa Pisiewicz, p. Mariusz Siembida i p. Marian Sypniewski.

To wyjątkowe dla naszej społeczności święto celebrowali z nami także liczni Przyjaciele szkoły, Dyrektorzy lubelskich szkół i placówek oświatowych, Rodzice uczniów naszej szkoły na czele z Przewodniczącą Rady Rodziców p. Blanką Kutnik oraz jej Uczniowie.

Pan Dyrektor przywitał zgromadzonych gości w następujących słowach:

,,Zaszczytne imię Olimpijczyków Polskich, które zawiera w sobie wielu Patronów: żyjących i tych, którzy odeszli, wspominamy dziś w sposób szczególnie uroczysty, gromadząc się jako jedna Rodzina Olimpijska. Pragniemy dzielić z Wami wszystkimi, szanowni Państwo, naszą radość z faktu, że Szkoła Podstawowa nr 23 w Lublinie ma swoją indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych placówek edukacyjnych na terenie nie tylko naszego miasta, ale i całego regionu”.

Następnie mogliśmy wysłuchać i obejrzeć sensacje XX-lecia, czyli krótki rys historyczny z minionych 20 lat życia naszej szkoły, który w niezwykle interesujący sposób zaprezentował p. Dominik Borek. Faktycznie, było sensacyjnie!

Czy tak uroczyste świętowanie mogłoby się odbyć bez naszego pocztu sztandarowego pod egidą p. Grzegorza Kijewskiego? Oczywiście, że nie! Ba, odbyło się nawet odnowienie ślubowania na sztandar szkoły.

Następnym punktem programu było podsumowanie konkursów i wręczenie nagród oraz medali przez zaproszonych gości. A podsumowywaliśmy konkursy ogólnopolskie plastyczne, których jesteśmy organizatorami, rozgrywki sportowe, a także projekt edukacyjny i I Szkolne Igrzyska Olimpijskie (konkurs na logo i maskotkę).

Kolejną niespodzianką był występ p. Marii Soi, naszej nauczycielki religii, z piosenką ,,Tolerancja” S. Sojki.

Następnie rozpoczęła się część artystyczno-gimnastyczna pełna humoru i olbrzymiej dawki energii. Nasze uczennice dały popis talentu i umiejętności. W pierwszej części przenieśliśmy się do starożytnego Olimpu i dzięki naszym doskonałym bogom greckim mogliśmy się dowiedzieć, jakie były początki igrzysk olimpijskich. W drugiej odsłonie przekonaliśmy się o tym, że w zdrowym ciele jest naprawdę zdrowy duch! Przygotowaniem tej artystycznej uczty zajęły się nauczycielki – p. Magda Kostecka, p. Małgorzata Komsta i p. Dorota Żuchnik. Całość dopełnił występ naszych fantastycznych gimnastyczek – które znakomicie przygotowane (zresztą jak zwykle!) przez p. Bertę Belniak i p. Marię Soję – zaprezentowały dynamiczny pokaz zwieńczony rysowaniem kół olimpijskich. Efekt występu był w pewnym momencie naprawdę ,,wybuchowy”, kiedy to posypało się złote konfetti.

Po takim widowisku nie mogło zabrzmieć nic innego niż utwór ,,Jak nie my to kto”, który wyśpiewała nam nasza nauczycielka języka angielskiego – p. Agnieszka Mikosz.

Wydarzenie było naprawdę wyjątkowe! Dlaczego? Wymieniać można by długo… Poprowadzili je wspaniali konferansjerzy – ks. Łukasz Auguściak (nasz niezastąpiony przewodnik duchowy) i p. Piotr Koczur (nauczyciel wychowania fizycznego). Podczas tegoż właśnie Święta zespół muzyczny składający się z naszych nauczycieli – p. Agnieszki Mikosz, p. Marysi Soi, p. Darka Kwiatkowskiego, p. Darka Sokołowskiego i p. Piotra Koczura – miał swój inauguracyjny występ przy gościnnym wsparciu perkusisty i gitarzysty z zespołu ART DECO. Uroczystości towarzyszyły piękne wystawy: historii szkoły i sukcesów, nagrodzonych prac, kronik. Wydarzenia części oficjalnej z sali gimnastycznej były transmitowane na żywo za pośrednictwem szkolnego kanału Facebook'a (linki: https://fb.watch/dxw9ezQeYN/ ; https://fb.watch/dxwcdRRgO1/ ; https://fb.watch/dxwc-4dBA6/ )

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!

Powiedzieć, że było pięknie… to nic nie powiedzieć. Na zakończenie warto przywołać słowa Pana Dyrektora skierowane do Wszystkich zgromadzonych, którzy zechcieli z nami świętować ten doniosły jubileusz:

,,Wszystkim tu obecnym pragnę raz jeszcze podziękować, wyrazić słowa uznania i złożyć najlepsze życzenia, aby plany i zamierzenia, które znajdują się w Państwa sercach, w pełni się urzeczywistniały.

Zaś naszym uczniom życzę powodzenia i trzymam mocno za Was kciuki, byście zawsze osiągali jak najlepsze wyniki podczas swego biegu w przyszłość… i niech spełni się Wasze marzenie: „Dziś na boiskach szkolnych, jutro na stadionach świata…”.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć