Dzisiaj jest środa, 27 Wrz 2023
Znajdujesz sie w:     Home Historia SP23
Z kart historii naszej szkoły PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dyrektor SP23   

Z  KART  HISTORII  SZKOŁY

Historia szkołyHistoria Szkoły Podstawowej nr 23  rozpoczyna się w 1917 roku.

1 października 1917 roku powstała Rada Szkolna miasta Lublina , która powołała do życia pierwsze polskie szkoły. Jednoklasówka z jednym nauczycielem oznaczona numerem 26, będąca zalążkiem obecnej Szkoły Podstawowej nr 23, znalazła swoje miejsce w niewielkim budynku przy cerkwi na ul. Ruskiej.  Pierwszym nauczycielem i kierownikiem został Wilhelm Missol. W 1925 roku z oddaniem do użytku nowej szkoły na Czwartku, zawieszono działalność szkoły nr 26.

Ponownie swoją działalność szkoła rozpoczęła w roku szkolnym  1934/35 jako siedmioklasowa Publiczna Szkoła Powszechna nr 26. Mieściła się w budynku Salezjanów przy ul. Kalinowszczyzna 13. W listopadzie 1939 roku Niemcy aresztowali kilku nauczycieli szkoły, w tym jej kierownika Mariana Stańca. Wówczas szkoła przeniosła się do dwóch wynajętych lokali przy ul. Kalinowszczyzna 14 i Ruskiej 42.

W roku 1942 nastąpiła zmiana numeru szkoły i jej nazwy, która brzmiała

„ Publiczna Szkoła Powszechna stopnia III nr 23 w Lublinie”.

Po wyzwoleniu Lublina w 1944 roku szkoła powróciła do budynku Salezjanów. W latach 60-tych w związku z budową nowego osiedla na Kalinowszczyźnie przystąpiono również do budowy nowego gmachu szkolnego. W 1967 roku szkoła otrzymała nowy lokal przy ul. Podzamcze 9, w którym mieści się do dnia dzisiejszego.

W dniu 18 czerwca 1969 roku odbyły się uroczystości związane z nadaniem jej imienia i sztandaru. Szkoła przyjęła nazwę „ Szkoła Podstawowa nr 23 im. Marii Pieczyńskiej-Ryngowej w Lublinie”

Złotymi literami w historii szkoły zapisały się liczne, znakomite sukcesy sportowe uczniów. I miejsce na VIII Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży to jedno z największych osiągnięć naszych sportowców. Ważnym wydarzeniem był również udział uczniów naszej szkoły w zawodach gimnastyki sportowej w Rumunii.

W latach 90-tych szkoła nie posiadała imienia. Jednak prowadzona działalność i liczne sukcesy sportowe, które uczniowie nadal osiągali, wizyty znanych polskich sportowców Przemysława Salety - mistrza świata  w kick-boxingu,  Leszka Duneckiego - lekkoatlety, medalisty olimpijskiego,  Tadeusza Wojtowicza - mistrza olimpijskiego i mistrza świata  w siatkówce, Mariusza Czerkawskiego- hokeisty, olimpijczyka, stały się inspiracją do starania się  o imię  „ Olimpijczyków Polskich” . Inicjatywa poparta przez Polski Komitet Olimpijski i Irenę Szewińską.

W 2000 roku nasza szkoła otrzymała Apostolskie Błogosławieństwo z rąk Papieża Jana Pawła II wraz z życzeniami i pozdrowieniami.

28 lutego 2002 roku na sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej nr 23 imienia „Olimpijczyków Polskich”

Uroczyste nadanie imienia odbyło się 26 kwietnia 2002 roku. W kościele Matki Bożej  Wspomożenia Wiernych w Lublinie J.E. ks. arcybiskup Józef Życiński poświęcił sztandar ufundowany przez Radę Rodziców.

Po ślubowaniu odśpiewano hymn szkoły, do którego słowa ułożyła uczennica klasy szóstej Anna Puszcz, a muzykę skomponował Wojciech Cugowski.

SZKOŁA DZISIAJ

Nadanie szkole imienia Olimpijczyków Polskich zainicjowało plany rozbudowy obiektów sportowych w tym krytej pływalni, których otwarcie i oddanie do użytku odbyło się 3 września 2010r. Po tym wydarzeniu szkoła stale rozwija umiejętności i zainteresowania sportowe, szczególnie dyscyplinę – pływanie.

Zarówno uczniowie naszej szkoły, na lekcjach wychowania fizycznego oraz na treningach klas sportowych o profilu pływackim, jak i dzieci z innych szkół i przedszkoli, dorośli, korzystają z tego obiektu. Tym samym szkoła stała się bardzo ważnym miejscem dla społeczności naszej dzielnicy i przyczynia się do szerszego promowania zdrowego stylu życia.

Szkoła jest inicjatorem różnorodnych imprez sportowych dla lokalnej społeczności m. In. „Igrzyska Kalinowszczyzny”  w których uczestniczą dzieci i młodzież z okolicznych szkół.

Z dniem  dzisiejszym szkoły  najlepiej zapoznać się  odwiedzając stronę internetową  szkoły. Tam mamy informację o konkursach, wydarzeniach, uroczystościach,  zawodach sportowych oraz osiągnięciach uczniów.