Dzisiaj jest piątek, 18 Cze 2021
Znajdujesz sie w:     Home Biblioteka
Biblioteka


Wsiąść do pociągu byle jakiego… PDF Drukuj Email
środa, 02 czerwca 2021 10:44

To słowa piosenki, ale pociąg, który ruszył w naszej szkole na początku lutego nie był byle jakim pociągiem. Aby nim pojechać, należało skasować bilet – bilet od nudy przez wyobraźnię do przygody – i wsiąść do wagonu dla czytających. A wszystko po to, aby powrócić do biblioteki.

W akcji, która polegała na przeczytaniu 10 różnych książek z 10 różnych kategorii wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich, a ukończyło ją 42 dzieci. 1 czerwca odbyło się podsumowanie akcji oraz losowanie i wręczenie wylosowanych nagród, a także dyplomów dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do kolejnych!

 
Czy znasz państwa UE? PDF Drukuj Email
wtorek, 11 maja 2021 09:37

Unia EuropejskaW tym tygodniu obchodzimy w naszej szkole Dni Europy, a dokładniej Dni Unii Europejskiej.

Idea współpracy zawsze była nam bliska, a Unia Europejska nie jest niczym innym  jak związkiem większości państw europejskich powołanym dla współpracy. 27 państw tworzy wspólnotę, która ma za zadanie wspierać się wzajemnie, pracować dla pokoju na świecie i dla dobra swoich obywateli oraz szukać najlepszych rozwiązań problemów współczesnego świata. Nie zawsze jest to łatwe, ale nie bez powodu hasłem Unii jest: „Zjednoczeni w różnorodności”. WSPÓŁPRACA ZAWSZE JEST OK!

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez SU i bibliotekę szkolną.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie najważniejsze informacje o UE , obejrzyjcie prezentację:
https://view.genial.ly/5ebc1d6f99c3dc0d2ad91f49/presentation-unia-europejska
Jeśli chcecie sprawdzić czy znacie europejskie kraje_rozwiążcie :
Wykreślankę dla klas młodszych : https://wordwall.net/play/15965/563/345
Wykreślankę dla klas starszych : https://wordwall.net/play/15965/791/833
Quiz na temat UE: https://kahoot.it/challenge/06321871?challenge-id=a633c1fb-48ef-4cb5-843c-357eb79eedb6_1620628123484

Uczniów klas 1-3 zapraszamy też do biblioteki. Do 14 maja możecie rozwiązywać wykreślankę w wersji tradycyjnej.

A jeśli ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę zachęcamy do skorzystania z książek:

B. Gaziński – Unia Europejska nie tylko dla początkujących
T. Panfil – Unia Europejska. Wszystko co musisz wiedzieć
I. Popiuk-Rysińska – Unia Europejska
I. Kienzler - Leksykon Unii Europejskiej.

 
Do poczytania i rysowania! PDF Drukuj Email
poniedziałek, 26 kwietnia 2021 09:32

Dla miłośników przygód Neli  Małej Reporterki!

Nowa książka „Nela i wyprawa w morskie głębiny” to niezwykła podróż do najdalszych zakątków mórz i oceanów. Razem z Nelą  zobaczycie niezwykłe stworzenia morskie żyjące  nie tylko na rafach, ale też w niezbadanych morskich głębinach. Poznacie  wampirzyce piekielne,  kałamarnice olbrzymie, kraby yeti, ślimaki żelazne oraz wiele innych fantastycznych zwierząt. W książce znajdują się też mapy dna morskiego, które wcale nie jest płaskie…

W majowym czasopiśmie „Kumpel” jest konkurs  z nagrodami, na który zaprasza też Nela.

Narysujcie swojego ulubionego morskiego zwierzaka. Zdjęcie rysunku prześlijcie na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (w tytule napiszcie: NELA) do 20  maja 2021 r.

Do wygrania są  książki „Nela i wyprawa w morskie głębiny”oraz maskotki zaprojektowane  przez Nelę.

 
Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema PDF Drukuj Email
środa, 31 marca 2021 00:00

Fantastyczny LemZ okazji 100 rocznicy urodzin Sejm uchwalił Stanisława Lema patronem roku 2021. Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy XX wieku, a jego utwory są najczęściej tłumaczone na języki obce. Biblioteka Narodowa, w porozumieniu z synem pisarza udostępniła 8 utworów Stanisława Lema. Dostęp do utworów jest możliwy dzięki środkom z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to:

  • Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
  • Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni
  • Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych
  • Maszyna Trurla z Cyberiady
  • Bajka o królu Murdasie z  Bajek robotów
  • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
  • zbiór esejów Dialogi
  • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka  i futurologia

Utwory znajdujące się  w kolekcji można bezpłatnie czytać on-line lub pobrać ze strony biblioteki cyfrowej Polona.

https://polona.pl/collections/institutions/24/rok-stanislawa-lema,NTU1OTMwODM1Mjk1OTg5MzQwMw/?sort=score%20desc

 
Biblioteka poleca PDF Drukuj Email
wtorek, 30 marca 2021 10:10

książkaCo przeczytać na wiosnę?

Pandemia znowu zamknęła uczniów w domach. Co prawda ze szkolnej biblioteki można cały czas  korzystać – PRZYPOMINAMY!!! – ale wiele osób czyta książki z własnych zasobów lub po prostu je kupuje. Proponujemy więc wiosenny przegląd tego co jest w księgarniach. Tym razem serie wydawnicze.

Jorn Lier Horst , seria Biuro Detektywistyczne nr 2.

Dla młodych miłośników zagadek kryminalnych. Tiril, Oliver i pies tropiący Otto należą do Biura Detektywistycznego nr 2 ( bo Biuro nr 1 już jest w miasteczku). Trzeba przyznać, że młodzi detektywi są bardzo skuteczni i potrafią rozwiązać sprawy, z którymi nie radzą sobie nawet dorośli. Seria przeznaczona dla dzieci zaczynających czytać  ma już 20 części, dużą czcionkę i fantastyczne ilustracje. Ostatnie części to :17 Operacja Bałwan, 18 Operacja Rower, 19 Operacja Księga Czarodzieja.

Przy okazji dla rodziców : J. L. Horst, kryminolog i były policjant jest też autorem kryminałów dla dorosłych. Proponujemy serię, której bohaterem jest Wiliam Wisiting. Ukazało się już 14 tomów serii.

Renata Opala , Dzienniczek Zakręconej Nastolatki.

Dla dziewczyn w wieku 10-13 lat. Miła i ciepła książka pisana w formie dziennika. Krótkie notatki komentują codzienne życie  bohaterki, jej rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że zwykła z pozoru rzeczywistość jest źródłem ogromnej ilości emocji, przemyśleń i marzeń. W serii ukazało się 7 niezbyt wielkich książek z łatwą w czytaniu czcionką.

Spirit Animals i Spirit Animals. Upadek Bestii.

Serie mozaikowe, w których poszczególne tomy pisane są przez różnych autorów . Ukazał się właśnie 8 tom drugiej serii, autorstwa Sarwala Chadda. Główni bohaterowie, pochodzący z różnych stron świata, odkrywają w sobie magiczne więzi łączące ich z 4 zwierzętami. Dzięki więzi i jej mocom mogą strzec bezpieczeństwa świata. W kolejnych tomach zdobywają cenne talizmany, ścierają się z wrogami, walczą z przebudzoną mocą zagrażającą światu. Fantasy 11+.

Marissa Meyer, Saga księżycowa

Retelling baśni. Pierwsza część cyklu to opowieść o Kopciuszku, tyle że miejscem akcji jest Nowy Pekin a tytułowa Cinder jest dziewczyną-cyborgiem i mechanikiem w świecie zamieszkanym przez ludzi i androidy. Nie należy oczekiwać karocy z dyni ciągniętej przez myszy, w tej rzeczywistości rozwiązania będą inne.

Saga ma 4 podstawowe części: Cinder, Scarlet, Cress i Winter, w których do pierwszej bohaterki dołączają kolejne postaci kojarzące się ze znanymi opowieściami. Powstało też 6 dodatkowych tomów uzupełniających świat sagi, oraz opowiadanie o tytule COVID-128, jednak  jeszcze nie ma ich polskiego przekładu. Fantastyka dla młodzieży.

 
Bilet powrotny do biblioteki – akcja czytelnicza dla klas II i III. PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 stycznia 2021 12:30

To się nazywa czytanie, tak się aktualizuje oprogramowanie w mózguWszystkich uczniów klas II i III zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”

W ramach akcji każdy uczeń otrzymuje bilet, na którym znajduje się 10 ikonek oznaczających różne rodzaje książek: komiksy, książki o zwierzętach, o magii, detektywistyczne, o sporcie, o przyjaźni, o świecie, lektury, książki zekranizowane, książki, które można komuś polecić.

Zadaniem dziecka jest „skasowanie” do końca akcji jak największej liczby ikonek na bilecie. Ikonkę można skasować WYŁĄCZNIE podczas oddawania przeczytanej książki do biblioteki.

Akcja trwa od 25 stycznia do 21 maja 2021r. Podpisany bilet należy oddać w bibliotece do 21 maja 2021r.

Ogłoszenie wyników odbędzie się 1 czerwca 2021r

 
Świąteczne klimaty PDF Drukuj Email
piątek, 11 grudnia 2020 12:45

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele zwyczajów, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, ubieranie choinki oraz wspólne śpiewanie kolęd. Przedstawiamy świąteczne książkowe inspiracje.

propozycje książkowe na święta m. in. Tajemnica Bożego Narodzenia i osiem innych wspaniałych tytułów