Dzisiaj jest wtorek, 30 Lis 2021

Ogłoszenie PDF Drukuj Email
wtorek, 28 września 2021 00:00

książkiUWAGA! NIECZYNNA BIBLIOTEKA!

W związku z inwentaryzacją zbiorów biblioteka szkolna od 4 października 2021 będzie nieczynna. Prosimy o wypożyczenie niezbędnych materiałów do piątku, 1 października. Termin zwrotu wypożyczonych książek zostanie przedłużony do zakończenia inwentaryzacji.

Przewidywany czas inwentaryzacji – około miesiąca.

Przepraszamy za niedogodności.

Narodowe Czytanie 2021 PDF Drukuj Email
środa, 01 września 2021 00:00

narodowe czytanieW sobotę 4 września 2021 roku odbędzie się dziesiąta edycja Narodowego Czytania. Lekturą jubileuszowej odsłony wybrano "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Akcja ta organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólnym czytaniem Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

„Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces – zaznaczył w liście Prezydent”.

Tekst : https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/

Moralność Pani Dulskiej Narodowe Czytanie w  Pedagogicznej Bibliotece  Wojewódzkiej w Lublinie

Znakomita, pełna dynamizmu i humoru, prześmiewcza komedia Gabrieli Zapolskiej stała się dla bibliotekarzy PBW inspiracją do przygotowania inscenizacji wybranych scen „Moralności pani Dulskiej”. Film z inscenizacją będzie udostępniony od 4 września w mediach społecznościowych Biblioteki, tj. na YT, bibliotecznym FB oraz stronie https://ken.pbw.lublin.pl/aktualnosci/film-moralnosc-pani-dulskiej-narodowe-czytanie-2021-w-pbw-lublin

Tradycyjnym elementem akcji Narodowego Czytania w PBW będzie możliwość ostemplowania czytelniczych egzemplarzy z księgozbiorów domowych specjalną pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.

A może tym razem i poczytajmy i pooglądajmy? PDF Drukuj Email
piątek, 25 czerwca 2021 06:35

Wsiąść do pociągu byle jakiego… PDF Drukuj Email
środa, 02 czerwca 2021 10:44

To słowa piosenki, ale pociąg, który ruszył w naszej szkole na początku lutego nie był byle jakim pociągiem. Aby nim pojechać, należało skasować bilet – bilet od nudy przez wyobraźnię do przygody – i wsiąść do wagonu dla czytających. A wszystko po to, aby powrócić do biblioteki.

W akcji, która polegała na przeczytaniu 10 różnych książek z 10 różnych kategorii wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich, a ukończyło ją 42 dzieci. 1 czerwca odbyło się podsumowanie akcji oraz losowanie i wręczenie wylosowanych nagród, a także dyplomów dla wszystkich uczestników.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zapraszamy do kolejnych!